BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 10706614
nr 1070 6614
Takfotogenlampa
Majolika, sent 1800-tal, höjd: 140 ca
måndag 21 november 2016
kl 18:11:40
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.